Analiza wpływu spawania laserowego, hybrydowego i łukowego stali odpornych na korozję na emisję, składy chemiczny i fazowy oraz morfologię pyłu spawalniczego
Streszczenie: Praca badawcza wchodzi w skład cyklu badań poświęconych charakterystyce zagrożeń pyłowych powstających podczas spawania łukowego, laserowego i hybrydowego stali odpornych na korozję.
W niniejszej pracy wykonano badania wielkości emisji pyłu całkowitego, oznaczono składy chemiczny i fazowy pyłu oraz przeprowadzono analizę morfologii pyłu, obejmującą budowę i wielkość cząstek podczas spawania łukowego stali odpornych na korozję. W celu oceny złącza wykonano badania metalograficzne makroskopowe dla analizowanych zestawów parametrów. Kolejny etap pracy obejmował analizę porównawczą uzyskanych wyników w całym cyklu badawczym, ukierunkowaną na określenie wpływu gatunku stali odpornej na korozję, metody spawania i parametry technologiczne procesu na wielkość emisji, składy chemiczny i fazowy oraz morfologię pyłu.
Słowa kluczowe: emisja zanieczyszczeń pyłowych, skład chemiczny pyłu, analiza fazowa pyłu, morfologia pyłu, spawanie łukowe, spawanie laserowe, spawanie hybrydowe (laser + MIG), stale odporne na korozję
Pełny dostęp do artykułu przysługuje wyłącznie prenumeratorom czasopisma. Osoby nieautoryzowane nie mają możliwości pobrania dokumentu. Zachęcamy do zakupu prenumeraty [1] w wersji papierowej lub elektronicznej, która umożliwi Państwu korzystanie w pełni z archiwum czasopisma.
Poniższe hasło umożliwia otwarcie pobranego artykułu.