Charakterystyki sprężystości nowej konstrukcji klatek walcowniczych i sprężyste ugięcie stojaków w innowacyjnej linii technologicznej do produkcji prętów wielkogabarytowych ze stali stopowych
W artykule przedstawiono część wyników prac badawczych wykonanych przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny w ramach projektu Huty Bankowa nr POIR.01.01.02-00-0143/16-00, mających na celu wyznaczenie sprężystego ugięcia na podstawie pomiarów sił nacisku na walce, odstępu między obudowami walców i sprężystych odkształceń stojaków po modernizacji klatek walcowniczych zespołu D-900. Oceniając wpływ występujących w trakcie walcowania dodatkowych naprężeń wniesionych na skutek oddziaływania siły nacisku na walce, stwierdzono, że skuteczny wzrost naprężeń w stojaku wynosi 13 MPa. Napięcie słupów klatki siłą 1,75 MN wywołuje ponad 2-krotnie większe naprężenia w słupach od naprężeń generowanych przez największe zmierzone siły nacisku na walce. Badanie szczeliny walców, polegające na pomiarze przemieszczeń obudowy walca dolnego względem obudowy walca górnego, wykazuje niewielkie zmiany szczeliny, dochodzące do około 0,04 mm. Taki zakres zmian szczeliny zapewnia uzyskanie stabilnych wymiarów walcowanego pasma w wąskich tolerancjach wymiarowych, potwierdza poprawność zastosowanego rozwiązania i skutecznego sprężenia klatek walcowniczych nakrętkami hydraulicznymi.
Słowa kluczowe: klatka walcownicza, stojak, naprężenie, siła nacisku, szczelina walcownicza, temperatura pasma
Pełny dostęp do artykułu przysługuje wyłącznie prenumeratorom czasopisma. Osoby nieautoryzowane nie mają możliwości pobrania dokumentu. Zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji papierowej lub elektronicznej, która umożliwi Państwu korzystanie w pełni z archiwum czasopisma.
Poniższe hasło umożliwia otwarcie pobranego artykułu.